Hladina alfa (8 – 13 Hz) je stavom základného uvoľnenia, v ktorom sa mozog nezaoberá myslením.
Tento odpočinok je doprevádzaný príjemnými a slastnými pocitmi v náväznosti na zvýšenú tvorbu neurohormónov /napr. endorfínov – hormónov “šťastia“/.
Používa sa pri relaxáciách, meditáciách a liečení.
Dochádza k stimulácii pamäti a schopnosti učenia, k odstráneniu stresov a únavy, k posilneniu a regenerácii všetkých životných funkcií. Niektorí ľudia si predstavujú hladinu alfa ako stav nejakého tranzu alebo niečo podobné, čo sami nedokážu ovládať.
Ale každý z nás pozná tento stav vedomia veľmi dobre. Alfa sa zvýši pri zavretí očí alebo pri hlbokom dýchaní. Pri premýšľaní a počítaní alfa klesá.
Niekedy hovoríme tiež o tzv. pomalej alfe (8-10 Hz) a vysokej alfe: (10-12 Hz). Uvoľnený, ale sústredený stav.
Do neho sa možno dostať predovšetkým hypnózou alebo meditáciou, ale niektorí ľudia sú toho schopní aj pretočením očí smerom hore. Informácie, ktoré sú nám povedané v alfa-hladine, sa do pamäti zapisujú veľmi spoľahlivo a pevne (jedná sa o druh podprahového vnímania – človek si neuvedomuje proces učenia, ale len jeho výsledky).
V hladine alfa sa nachádzame každé ráno pri prebúdzaní a každý večer pri zaspávaní, je to teda stav mysle medzi bdením (beta) a spaním (delta).
Medzi týmito hladinami je ešte hladina theta.